KODLAMA

Çocuklarımıza kodlamayı öğretmek neden bu kadar önemli? Yazılımın hâkim olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Telefon görüşmelerimiz yazılım kontrollü ağlar üzerinden yapılıyor; televizyonumuz internet üzerinden iletiliyor; insanlar artık harita satın almıyor, internet kullanıyor; hepimiz online alışveriş yapıyoruz. Şüphesiz, gelecek nesillerin dünyası daha çevrimiçi ve dijital olacak. Yakında, evlerimiz yazılımla kontrol edilecek, tıbbi bakımımızın bir kısmı internet üzerinden teslim edilecek ve arabamız bile yolda kendi kendine gidecek.

Yazılım her geçen gün tüm hayatımızın önemli bir öğesi haline geliyor. Bu dünyamızın dilidir. Gelecekte, bilgisayar dilini bilmemek, okuma yazma bilmemek gibi bir şey olacak ve bir o kadar da zor olacaktır.

Bu nedenle, teknolojiyi sınıflara entegre etmek gerçekten önemlidir. Teknolojinin, okullarda öğretilmesi çok önemlidir ve bunun sayısız nedeni vardır. Sınıfta teknolojiyi kullanmak, öğretmenlerin ve öğrencilerin günlük yaşamda karşılaşılan problemlere yeni çözümler bulmalarını sağlar. Teknoloji, çocuklara yaratıcı ve yenilikçi olmaları için ilham veriyor. Yaratıcılık ve yenilik, öğrencileri kariyerlerinde ve yaşamlarında başarılı kılacak yegâne değerlerdir.

Kodlama’ya yönelik bu Öğretmen Eğitimimizde, katılımcılar kodlamanın temellerini öğrenecek, Scratch programlamaya aşina olacak ve ilk programlarını oluşturacak, App Inventor kullanarak basit Android uygulamalarının nasıl oluşturulacağını öğrenecek ve eğitimde Arduino projeleri oluşturmak ve kullanmak için gerekli bilgileri alacaklardır. Tüm bu bilgiler, teknolojiyi dahil ederek, yaratıcılığı ve yeniliği artırmak ve sınıfta daha etkileşimli bir atmosfer oluşturmak için çeşitli çevrimiçi araçlarını kullanarak öğretme ve eğitim kalitesini yükseltmek için önemlidir.