#ClimateACTNOW

2022-1-PL01-KA152-YOU-000067284

 

 

Erasmus+ KA152-Gençlik DEğişimi

 

Proje başlama tarihi:31-12-2022

Proje bitiş tarihi: 30-07-2023

AB fonu:26.564 EUR

 

Koordinatör:

HELIOS (Poland)

 

Proje Ortakları:

Rae Vallavalitsus (Estonia) 

VsI “uMunthu” (Lithuania)  

Climate Volunteers (Türkiye)

H2O-Associação de Jovens de Arrouquelas (Portugal)

 

Websitesi: https://www.climateactnow.eu/?fbclid=IwAR2EtvR4fGW4eYEg7a1AZLhNyT2YoTvFiyOJmtEwhm_gbMSnOQPijm7pJyg 

 

2018’de Polonya’da düzenlenen Birleşmiş Milletler iklim zirvesinde iklim değişikliği müzakerecilerini utandırarak dünyanın dikkatini çeken İsveç’ten 15 yaşındaki Greta Thunberg’e teşekkürler. Dünya çapında binlerce gence yürümeleri için ilham verdi. Yetişkinlerin kendi geleceklerini ve gelecek nesillerin geleceklerini korumak için daha fazla önlem almalarını talep etmek için cuma günleri okullarından çıkıyorlar. İsveç’teki kendi okulunu tek başına terk etmeye karar verdi. İlk gün ona kimse katılmadı. Sonra, binlerce kişiye ilham vererek devam etti.

Büyüklerin bilgisizliğinden ortaya çıkan konuşmasından birçok genç gibi biz de etkilendik. İnsanları eylemlerinin Dünya’yı nasıl etkilediği konusunda bilinçlendirerek başlamamızın zorunlu olduğuna inanıyoruz. Yani, harekete geçmek için bir araya geliyoruz. Hâlâ iklim değişikliğinin en kötü etkilerini önleyebilir ve herkes için daha güvenli bir gelecek inşa edebiliriz.

Bu önemli konuyu dikkate alarak 4 farklı ülkeden biz gençler bir araya geldik ve bu projeyi geliştirdik. Projemizin temel amacı, riskleri anlayarak ve bunlardan nasıl kaçınılacağını öğrenerek gençleri (16-25 yaş arası) iklim değişikliği ve etkileri konusunda bilinçlendirmek.

Proje hedeflerimiz ağırlıklı olarak;

*İklim değişikliği ve etkileri konusunda farkındalık yaratmak

*İklim değişikliği (ör. nedenleri ve sonuçları) hakkındaki bilgileri genişleterek daha fazla iklim okuryazarı olmak;

*İklim değişikliğine karşı hareket etme ve iklim çözümlerine katkıda bulunma becerisinin kazandırılması;

*Diğer Avrupa ülkelerinden gençlerle gençlik değişiminde zorlu ama eğlenceli iklim temelli faaliyetlerde bulunmak.

 

Erasmus Programı, tüm sektörlerde çevre ve iklim değişikliği sorunları hakkında bilinçlendirmeyi desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, bu proje, gençlerin gerçek değişim ajanları olma yetkinliklerini geliştirerek çevreye ve iklim değişikliğine karşı mücadeleye öncelik verecektir.

 

Projemiz sırasında aşağıdaki faaliyetleri uyguluyoruz:

– Uygulama sırasında projenin kalitesini sağlamak için her ortak kuruluştan 1 gençlik/grup lideri (toplam 5) ile 2 iş günü boyunca Polonya’da bir Hazırlık ziyareti. Ortak kuruluşlara birbirlerini tanıma fırsatı verecek ve görev ve sorumlulukların eşit olarak dağıtılmasını sağlayacaktır.

-Polonya, Estonya, Litvanya ve Türkiye’den toplam 28 katılımcı (her ülkeden 6 genç ve 1 grup lideri) ile Polonya’da bir Gençlik Değişimi. Program 5 güne yayılmıştır ve iklim değişikliği atölye çalışmaları ve tartışma, ekip oluşturma, kültürel faaliyetler, uluslararası gece, Avrupa fırsatları üzerine atölye çalışmaları vb. üzerine resmi ve gayri resmi yaratıcı faaliyetler içerir.